Shibori siid

Ehteid saab valmistada erinevatest materjalidest. Üheks minu lemmikuks on kindlasti Shibori siid, mida saab täiendada erinevate pärlite ja seemnehelmestega. Lisaks käevõrudele ja kaelaehetele, on see ka väga mõnus materjal peavõrude ja prosside valmistamiseks. 


Shibori siidist peavõru

Ehte Ruumi veebipoes on müügil Euroopas värvitud Shibori siid, mida on võimalik soetada 10cm kaupa. Ribad on voldituna ca 2cm ja venitatuna kuni 14cm laiused.

Mis on Shibori?
Shibori on kunstiline tehnika tekstiilide kaunistamiseks kangast keerates, voltides, õmmeldes, murendades või punudes, et saavutada erinevaid mustreid. See kunst on pärit väikesest Fujino külast Jaapanis. Sõltuvalt voltide ja köite paksusest ja viisist võib esineda ka värvide sulamist või pooltoone. Kanga käsitsi sidumine ja värvimine tagab alati unikaalse tulemuse. On pea võimatu värvida kaks identset siidriba.

Shibori või batika?
Shiborit aetakse tihti segi ka batika tehnikaga, mis on pärit Jaava saarelt. Mõlemad värvimistehnikad on seotud põnevate mustrite loomisega, takistades materjali osalise värvimise.

Batika on riidevärvimine vaha abil. Selle tehnika juures kaetakse kangas vahaga või sõlmitakse osa pindasid kinni ning töö kastetakse värvilahustesse. Peale kuivamist jäävad kaetud kohad kanga värvi. Niimoodi saab kanga mitmeid kihte uuesti kinni siduda või üle vahatada. Kangastest sobivad taimse päritoluga- puuvill, lina. Kunstsiidid, villased ja sünteetilised kangad ei sobi. Osa kangaid on immutatud spetsiaalsete ainetega, näiteks isesirguvad- need ei ole batikas sobilikud. Tärgeldatud kangad on vaja enne läbi keeta või pesta kuumas seebivees. (allikas: tlu.ee)

Kuidas hooldada Shibori siidi?
Värvitud võib käsitsi pesta külmas vees seda hõõrumata, kasutades siidi- ja villapesuvahendit (mõned tilgad). Siidi ei tohi leotada! Ärge laske siidil liialt määrduda, et seda oleks võimalik kergelt puhastada.
Tagasi blogisse

Kommenteeri postitust

Äkki jääb Sulle midagi silma?