Mis on helmesteljed?

Kangastelgedel kootud vaibad ja kirivööd on Eestis pika ajalooga käsitöö. Selle väärtusliku käsitöötehnika kaasaegsema võimalusena on pärlite ja helmeste kudumine helmestelgedel.

Helmesteljed (ingl.k. bead loom) on käsitöövahend, mida kasutatakse helmeste omavaheliseks paelaks põimimiseks. Põimimine/kudumine saavutatakse koelõngade (külgsuunas niidid) sisestamisega statsionaarsete lõimelõngade peale ja alla. Lõimelõngad hoitakse pingutusega paigal ja koelõngad, mis hoiavad helmeid, on kootud lõimelõngade vahele. Valmis helmetöö pikkus ja laius määratakse lõimeniitide pikkuse ja arvuga. Töö suurust mõjutavad ka kasutatud helmed ning nende suurus. Peamiselt kasutatakse peenemate tööde puhul seemnehelmeid ja helmeniiti, kuid helmepaelu võib ääristada ka nahkribaga või mikromakramee nööriga. Võimalusi ja materjale on mitmeid. Lase vaid oma loovusel lennata! Kasuta meie graafikapaberit enda mustrite kujundamiseks ja säilitamiseks.


Helmesteljed

Helmeste põimimisel on kõige parem õppida visuaalselt ja praktilise praktika kaudu. Jälgi meie Instagrami kontot ning vaata esimesena erinevaid käsitöö videoklippe!
Tagasi blogisse

Kommenteeri postitust